3. uzdevums
Cilvēka ķermeņa pretestība
|
Cilvēks vasarnīcā, stāvot ar basām kājām uz mitras zemes, ar mitrām rokām paceļ nokritušu bojātu galda lampu, kas ieslēgta 220 V sprieguma tīklā un atrodas uz betona pamatnes. Attēlā redzama cilvēka organisma dažādu daļu pretestība, kā arī pārējās pretestības saskarpunktos ar lampu un zemi.
Cik stipra strāva plūst caur cilvēka ķermeni? Kādi veselības traucējumi var rasties cilvēkam šāda strāvas trieciena rezultātā, ja strāvas plūsma caur ķermeni ilgst 150 ms?
Atrisinājums
Kad cilvēks pieskaras pie bojātās lampas, caur viņa ķermeni sāk plūst strāva ķēdē: lampa - cilvēka roka - cilvēka labā puse - zeme.
Tālāk
Mitrai ādai ir mazāka pārejas pretestība nekā sausai ādai. Ja cilvēks stāv ar sporta apaviem uz mākslīga klājuma grīdas, tad pārejas pretestība ir lielāka nekā, stāvot ar basām kājām mitrā mauriņā. Jo mazāka ir ķermeņa kopējā pretestība, jo lielākus draudus rada caur ķermeni plūstošā strāva.
Tālāk
Ķēdes kopējā pretestība (lampa - cilvēks - zeme):
R = 200 + 460 + 78 + 15 + 420 + 50 = 1223 Ω
Tālāk
Caur cilvēka organismu plūstošo strāvu var aprēķināt, izmantojot Oma likumu ķēdes posmam:
,
kur
U– tīkla spriegums,
R – ķēdes kopējā pretestība.
Tālāk
Lai noteiktu, kādus veselības traucējumus cilvēkam var nodarīt šādas strāvas trieciens, kas ilgst 150 ms, izmanto grafiku, kurā attēlotas sekas, kādas cilvēkam var rasties atkarībā no strāvas plūšanas ilguma un strāvas stipruma.
Tālāk
Atbilstoši uzdevuma nosacījumiem:
- strāvas plūšanas laiks t = 150 ms;
- strāvas stiprums I = 0,18 A = 180 mA.
Tālāk
Izvērtējot diagrammu, atrod ka tas ir punkts 3. zonā.
Tālāk
Šajā gadījumā cilvēkam var rasties muskuļu krampji, elpošanas traucējumi, īslaicīga sirds darbības apstāšanās, bet netiek bojāti cilvēka orgāni.
Tālāk
Atbilde
Caur cilvēka ķermeni plūst aptuveni 180 mA stipra strāva. Ja strāva plūst 150 ms, tad cilvēkam var rasties muskuļu krampji, elpošanas traucējumi, īslaicīga sirds darbības apstāšanās, bet netiek bojāti cilvēka orgāni.