... un Čaks
27.oktobris ir tautā mīlētā dzejas reformatora un virtuoza Aleksandra Čaka 115.dzimšanas diena.
Tā kā A.Čaks ir arī mūsu skolas absolvents un Pārdaugavai bijusi īpaša loma viņa dzīvē un dzejā, kopā ar mūsu domubiedriem – valsts ģimnāziju audzēkņiem un skolotājiem - 24.10. atzīmējām viņa jubileju
RVVĢ rīkotajā radošo aktivitāšu dienā „ ... un Čaks”.
Ļoti priecājāmies, ka mūsu aicinājumam atsaucās Liepājas Valsts 1.ģimnāzijas, Gulbenes novada Valsts ģimnāzijas, Jelgavas Valsts ģimnāzijas, Viļakas Valsts ģimnāzijas un Dobeles Valsts ģimnāzijas audzēkņi un skolotāji,kas bija padomājuši arī par saturīgiem un radošiem mājas darbiem – savu redzējumu, kas būtu liekams daudzpunktes vietā virsrakstā „...un Čaks”.
Skolas latviešu valodas un literatūras metodiskās komisijas sadarbībā ar vācu, angļu un krievu valodas, vizuālās mākslas , mūzikas un vēstures metodisko komisiju skolotājiem tapa un noritēja dažādi radošie konkursi, kuros skolēniem bija iespēja radoši interpretēt A.Čaka darbus.
Tulkošanai no latviešu vācu, angļu un krievu valodā bija izraudzīts fragments no Čaka stāsta „Kukaiņu karaliene”,kas vislabāk
- vāciski izdevās Rūdolfam Kalniņam (RVVĢ),
- angliski – Ullai Zaķei (Gulbenes novadaValsts ģimnāzija),
- bet krieviski – Anastasijai Sedihai (Viļakas Valsts ģimnāzija).
Vizuālajā mākslā audzēkņiem bija uzdevums pārradīt Čaka dzejoli „Mana paradīze”. Par laureāti kļuva
- Paula Terēze Reihlere no Gulbenes Valsts ģimnāzijas.
Par īstu baudījumu klausītājiem izvērtās runātāju un muzicētāju priekšnesumi skolas zālē.
Daiļrunas konkursā uzvarēja
- RVVĢ audzēknis Mārtiņš Gustavs Gūtmanis,
bet mūziķu radošā konkurencē –
- Jelgavas Valsts ģimnāzijas duets Didzis Cielava un Endijs Koškins,
kas izpildīja oriģinālkompozīciju ar A.Čaka vārdiem „Rudens”. Īpaši jāuzteic arī citu oriģinālkompozīciju autori – Evelīna Homčenko (GNVĢ), Kate Štokmane un Aleta Betija Aniņa (LV1.Ģ), Estere Ozoliņa (DVĢ). Muzikālā snieguma ziņā arī pasākuma noslēgumā visus saviļņoja gulbenieša Georga Gibalas uzstāšanās.
Pēc pašu radošajām izpausmēm skolēniem un viesiem bija iespēja satikties ar 2015.gada Čaka balvas ieguvēju mākslinieku Aivaru Vilipsōnu un ieklausīties viņa pārdomās par to, cik viegli vai grūti ir interpretēt Čaku, noklausīties LKA asoc.profesores (RVVĢ absolventes) Līgas Ulbertes priekšlasījumu „Čaks uz latviešu teātra skatuves”, kā arī RVVĢ audzēkņa Helmuta Īrista prezentāciju „Pārdaugavas ainavas izjūta A.Čaka dzejā”.
Viesiem bija iespēja iepazīties ar skolas muzeja materiāliem par A.Čaku – palūkoties, kāds topošais dzejnieks izskatījās, rakstot savu izlaiduma eksāmena domrakstu, vai paturēt rokās viņa gatavības apliecības kopiju.
Diena aizritēja patiešām čakiskā gaisotnē un iedvesmoja jauniem radošiem meklējumiem.
Pateicamies skolas Atbalsta fondam un A.Čaka muzejam par atbalstu pasākuma organizēšanā!
Latviešu valodas un literatūras MK vadītāja B.Siliniece